Farní výlet 20.5.2017

V sobotu 20. května v časných ranních hodinách jsme vyrazili na farní výlet, tentokrát do severních Čech.   Otec Milan započal výlet krátkou modlitbou, při které jsme se svěřili do Boží ochrany.

První zastávkou byla Libice, rodiště sv. Vojtěcha. Zde jsme mohli slavit mši svatou přímo na základech původního Slavníkovského kostela v místech, kde stávalo hradiště, v němž byli v roce 995 Slavníkovci vyvražděni.

Po mši svaté jsme se přesunuli do města na soutoku Labe a Vltavy, do Mělníka. Rozdělili jsme se na dvě skupiny a navštívili místní podzemí.  V něm asi každého nejvíce zaujala studna, hluboká 54 m a široká v průměru 4,54 m, což ji činí nejširší známou studní v České republice.  Poté jsme se přemístili na prohlídku vinných sklepů, kde nás čekala fundovaná přednáška a některé i ochutnávka vzorků místních vín.  Zbylo i dost času na samostatnou prohlídku Mělníka, kde jsme se potěšili krásnou scenerií soutoku našich dvou největších řek. Někteří stihli i prohlídku zámku.

Další sobotní zastávkou byl klášter v Doksanech.  Jedná se o klášter sester premonstrátek. Místní duchovní správce nás provedl a seznámil s historií i současností tohoto místa. Dozvěděli jsme se, že do tohoto kláštera byla dána na výchovu sv. Anežka. Stále je tam živá svatoanežská úcta. V klášterním kostele Narození Panny Marie jsme návštěvu tohoto místa zakončili májovou. Před odjezdem ještě děti objevily krotkého páva, se kterým se procházely areálem.

A pak jsme se již vydali ubytovat a načerpat síly k dalšímu putování. Nocleh jsme měli zajištěný v Hostelu sv. Štěpána v Litoměřicích, v budově bývalého kněžského semináře. Ochutnali jsme i pivo z místního biskupského pivovaru.

Posilněni spánkem a snídaní,(sice trochu menší, než bylo naše očekávání), jsme vyrazili do katedrály, kde otec Milan sloužil mši svatou. Po jejím ukončení nás čekala prohlídka katedrály s velmi poutavým výkladem.  Poté jsme se přesunuli na náměstí do barokního kostela Všech svatých. Zde nás také čekala prohlídka se zajímavým výkladem.  Poté již byl čas na dobrý oběd a přesun do pevnosti Terezín.

Pevnost byla založena v roce 1780 Josefem II, ale asi všem se vybaví hrůzy, které tam byly páchány za druhé světové války, kdy sloužila nacistům jako židovské ghetto.  Z Terezína jsme se přemístili na poslední místo našeho společného výletu a to pod horu Říp.

Většina farníků si nenechala ujít příležitost podívat se na Čechy z hory Říp a zjistit co ten praotec Čech vlastně viděl.  Nakonec jsme se všichni sešli u autobusu, kde jsme popřáli otci Milanovi k jeho narozeninám a vydali se na cestu k domovům.

Farní výlet se vydařil, odpočinuli jsme si od každodenních starostí, poznali zajímavá místa a vytvořili dobré společenství. Přálo nám i počasí, přestože předpověď nezněla optimisticky a tak jsme odjížděli vybaveni deštníky a pláštěnkami, které jsme vůbec nemuseli použít.