Návštěva krajanů z USA

Krajané z USA na návštěvě v Borové

Na Slavnost Božího Těla navštívila skupina asi dvaceti krajanů z USA naši obec.  Jednalo se o dlouho ohlašovanou návštěvu, při které chtěli naši hosté poznat místo, z kterého koncem 19. stol. odešli jejich předci za oceán.  Slovo dalo slovo a tak se domluvil termín 7. 6. 2015. Jako kněz jsem byl velmi potěšen, že naši hosté projevili zájem zúčastnit se nedělní liturgie. To jsem ještě netušil, že termín návštěvy připadne na Slavnost Božího Těla a také na první svaté přijímání osmi dětí naší farnosti. Až následující čas ukázal, že tomu tak bude. O to větší radost jsem měl, protože jsem tušil, že to bude opravdu krásná slavnost – první svaté přijímání, které vyústí v oslavu eucharistie způsobem, který je vlastní této farnosti, tedy velkým průvodem s Nejsvětější Svátostí a baldachýnem.  Jak mi někteří hosté sdělili, byl to pro ně velký a nezapomenutelný zážitek.

Po bohoslužbě bylo naplánováno ještě společné setkání ve farní klubovně, kterého se zúčastnila také starostka obce paní Mgr. Lenka Tlustá, místostarosta ing. Kučera a další dva zastupitelé spolu s bývalým řídícím borovské školy, s panem Mufem.  Při této příležitosti byli naši hosté seznámeni s historií kostela i obce Borová.  Celé setkání se opravdu neslo ve velice přátelském duchu. Měli jsme možnost se dozvědět, že jejich předky jsou rodiny Kučerova a Dvořákova, a také Romportlova, což mne velice pobavilo a nedalo mi, abych se s jedním potomkem tohoto jména nevyfotografoval. Byla to paní Bety.

Naše setkání velice rychle uteklo a tak jsme se museli rozloučit. Paní starostka věnovala jménem obce každému malou pozornost jako vzpomínku na jejich návštěvu v našem kraji a my jako farnost jsme symbolicky věnovali zdobený chléb z místní pekárny. Bylo velmi patrné, že krajané od nás odjížděli plni radosti, a jak jsem se později dozvěděl, s přáním těch mladších, vrátit se sem ještě jednou. Tak snad k tomu i dojde.

P. Milan Romportl